مشاوره ربات تلگرام(24 ساعته)

الکتروکوتر

الکتروکوتر

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

الکتروکوتر

دستگاه الکتروکوتر که نام انگلیسی آن برابر است با (electrocutter) و ممکن است از آن با نام الکتروسرجری نیز یاد شود در حقیقت یک ژنراتور و مولد بسامد رادیویی است. در این دستگاه دو الکترود به ژنراتور بسامد رادیویی (RF) متصل می‌شود که یکی از آنها فعال بوده و سطح مقطعی بسیار کوچکتر نسبت به الکترود دیگر دارد. این الکترود فعال، معمولاً به شکل یک ابزار یا اصطلاحا پروب ساخته می‌شود و توسط پزشک در عمل های جراحی مورد استفاده قرار میگیرد. ساختار الکترود غیرفعال به صورتی است که سطح بسیار بزرگتری را داشته و از این الکترود اغلب به «صفحه بیمار» یاد میشود، این الکترود از یک سطح با جنس رسانا تشکیل شده است که زیر ران یا باسن بیمار قرار می‌گیرد تا انتقال جریان صورت پذیرد. البته در دستگاه های جدید تر به علت استفاده از فرکانس بالا و بهینه سازی های انجام شده، بدون اتصال این صفحه با بدن بیمار نیز امکان عملکرد وجود دارد.

الکتروکوتر

در الکتروکوتر های جدید از یک پروب یا تیغه الکتریکی جهت برش بافت و انعقاد آن برای کنترل خونریزی به طور همزمان استفاده می شود. بیشترین کاربرد این دستگاه ها در ایجاد برش و همچنین کنترل و جلوگیری از بروز خونریزی در بیمار در حین اعمال جراحی چشم، صورت، جراحی پلاستیک و ترمیمی و سایر بخش های بدن می باشد. با در نظر گرفتن این مهم که جلوگیری از خونریزی حین عمل جراحی علاوه بر آنکه برای بیمار امری ضروری و حیاتی است، به جراح نیز این امکان را می دهد تا ساختارهای بافت تحت عمل را بدون حضور عناصر مزاحم در عمل های جراحی مشاهده نماید و از این طریق این دستگاه به افزایش دقت در انجام عمل جراحی و دستیابی به نتیجه بهتر کمک شایانی خواهد نمود .

الکتروکوتر پوست

 

 

 

در حالت کلی و به صورت خلاصه میتوان مراحل عملکرد این دستگاه را به ۳ مورد زیرتقسیم نمود:

  • از هم پاشیدگی سلول ها و آزادی محتوای داخلی سلولها
  • بخار شدگی آب داخل بافت که منجر به کوچک شدگی بافت خواهد شد
  • در انتها پروتئین موجود در سلول های خون و داخل بافت در اثر عملکرد دستگاه تغییر شکل می دهد و به شکل لخته در خواهد آمد

منبع: کلینیک تخصصی جوانسازی پوست نگین ایران نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره رایگان

درباره ما

عمل زیبایی زیر نظر با تجربه ترین پزشکان کشور و بهره مندی از قویترین تیم جراحی زیبایی کشور. با عزمی راسخ و حضور پزشکان مجرب کاشت مو که دارای مدرک فلوشیپ پیوند مو از کانادا می باشند